Preparaty z żeń-szeniem – co warto o nich wiedzieć

Żeń-szeń (panax ginseng) jest powszechnie znany, jako ziele podnoszące witalność, zwiększające odporność organizmu i poprawiające sprawność umysłową. Nazwa botaniczna tej rośliny (panax) oznacza „panaceum”, czyli środek leczący wszelkie choroby. We wschodniej Azji korzeń rzeń-szenia stosowany jest od co najmniej 2000 lat. U nas, przyjmowany najczęściej w postaci suplementów diety, cieszy się ogromną popularnością.

Co należy wiedzieć zanim zacznie się przyjmować suplementy diety zawierające żeń-szeń ?

 • Żeń-szeń warto przyjmować z przerwami (2-3 tygodnie zażywania a następnie 1-2 tygodniowa przerwa).
 • Lepiej nie łączyć go z kofeiną – mogą bowiem wystąpić objawy nadmiernego pobudzenia i bezsenność.
 • Osoby z bardzo wysokim ciśnieniem krwi lub nieregularnym rytmem serca nie powinny w ogóle przyjmować preparatów z żeń-szeniem.
 • Wykazano działanie hipoglikemizujące żeń-szenia (zmniejszenie stężenia glukozy we krwi). U osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe, może nasilić działanie tych leków i spowodować hipoglikemię.
 • Żeń-szeń zmniejsza efektywność działania leków przeciwzakrzepowych tj. warfaryna (WARFARIN) acenokumarol (ACENOCUMAROL) co może zwiększyć ryzyko powstania zakrzepów.
 • Żeń-szenia nie wolno przyjmować kobietom w ciąży.

DSC_9176

źródło: McKenna, Dennis J.: Botanical medicines: the desk reference for major herbal supplements. Second ed. The Haworth Herbal Press 2002.

2 thoughts on “Preparaty z żeń-szeniem – co warto o nich wiedzieć

 1. www

  Popularnością zaczyna się cieszyć również Różeniec górski (Rhodiola rosea L.), chyba o podobnych właściwościach, co żeń-szeń. Czy przeciwwskazania są identyczne?

  1. dorota

   Na pewno jest przeciwwskazany w ciąży i u osób z bardzo wysokim ciśnieniem krwi. Ze względu na to, że wpływa na poziom serotoniny, może nastąpić addycja działania z lekami przeciwdepresyjnymi (z grupy SSRI). Nie polecałabym też łączenia różańca z kofeiną. Nie słyszałam natomiast o interakcji z lekami p/cukrzycowymi i p/zakrzepowymi. Pozdrawiam : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.