Pijesz kawę ??? Sprawdź, czy możesz ją łączyć ze swoimi lekami !!

Zawarta w kawie kofeina wchodzi w interakcję z wieloma lekami. Pamiętajmy jednak, że jest ona obecna również we wszelkiego rodzaju napojach energetycznych i coli.

* Niektóre antybiotyki, np. ciprofloksacyna (lek: Cipronex, Cipronol, Cipropol) czy norfloksacyna (zawarta w preparacie Nolicin) mogą spowalniać eliminację kofeiny z organizmu, a w konsekwencji wydłużyć stan pobudzenia wywołany kofeiną.
* Wrażenie silniejszego działania kofeiny mogą wywołać także niektóre środki antykoncepcyjne i leki zawierające cymetydynę (stosowanej w chorobie wrzodowej). Efekt ten może być szczególnie niekorzystny w porach wieczornych, gdy organizm domaga się wypoczynku a nie stanu pobudzenia.
Kofeiny powinny unikać również osoby które stosują leki przeciwastmatyczne (teofilinę i aminofilinę). Połączenie kawy i powyższych leków może wywołać efekt podobny do przedawkowania – jest to spowodowane ich podobną budową chemiczną. Przedawkowanie może prowadzić do bólu głowy, bezsenności zaburzeń koncentracji czy zaburzenia rytmu serca. Taki sam efekt może wystąpić po połączeniu kofeiny z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi o czym już kiedyś pisałam : )

Zawartość kofeiny w popularnych napojach

tabelka pochodzi ze strony: http://cojesc.net/kofeina/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.