Czosnek – z jakimi lekami nie łączyć …

Jako dziecko chorowałam niewiele… Ale jak już dopadła mnie jakaś infekcja pamiętam jedno – chleb z czosnkiem. Pewnie myślicie, że awersję do czosnku mam do dnia dzisiejszego – na szczęście nie i co więcej – do tej pory stosuję go jako antybiotyk pierwszego rzutu 😉

Zwalcza infekcje, zwiększa odporność – a swoje właściwości zawdzięcza głównie allicynie, substancji która jest odpowiedzialna również za jego intensywny zapach. Zawarte w czosnku substancje stymulują aktywność limfocytów T i makrofagów – stąd jego działanie immunostymylujące. O dobroczynnych właściwościach czosnku pisać można wiele (i w wielu miejscach można o tym poczytać) ja chcę skupić się na innej kwestii. Mianowicie – z jakimi lekami stosować go NIE NALEŻY:

1) PARACETAMOLEM – który bardzo często łykamy na przeziębienie, czasem nawet o tym nie wiedząc (paracetamol zawarty jest w przeróżnych preparatach polecanych na przeziębienie, typy: Gripex, Fervex, Theraflu, Coldrex, Choligrip etc…). Łącząc czosnek z paracetamolem zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby.

2) LEKAMI ZMNIEJSZAJĄCYMI KRZEPLIWOŚĆ KRWI (przeciwzakrzepowe –  ACENOCUMAROL i WARFARYNA, oraz KWAS ACETYLOSALICYLOWY). Czosnek może zwiększyć działanie przeciwzakrzepowe tych leków, co zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.