Furagina i witamina C

Często lekarze i farmaceuci zalecają przyjmowanie witaminy C przy terapii furaginą. Wg obiegowej opinii wit. C zwiększa skuteczność działania furaginy, jednak już po zagłębieniu się w charakterystykę produktu leczniczego wyłania się pewna sprzeczność. Możemy tam przeczytać, że stosując furaginę, podawanie kwasu askorbinowego nie jest wskazaje, gdyż: „kwaśne środowisko moczu sprzyja przekształceniu nitrofuranów (przyp.: grupa leków, do której należy min. furagina) w całe cząsteczki, które łatwo rozpuszczają się w lipidach oraz dobrze przenikają do tkanek. W wyniku tego poprawia się ich wchłanianie zwrotne, kumulacja w tkankach oraz wzrasta ryzyko objawów toksycznych.” Czy lekarze i farmaceuci o tym nie wiedzą, polecając do furaginy witaminę C i czy taka praktyka rzeczywiście jest niebezpieczna? 

DSC_9138

 

Furagina jest powszechnie stosowana w terapii zakażenia układu moczowego. Witaminę C poleca się by doprowadzić pH moczu do wartości optymalnej dla działania leku. Należy pamiętać, że większość bakterii wytwarza UREAZĘ (enzym rozkładający mocznik do amoniaku) co powoduje wzrost pH. Furagina w moczu o wysokim pH praktycznie nie działa, bo cząsteczka która ją tworzy w zasadowym środowisku ulega rozpadowi. A co z toksycznością? Spokojnie, witamina C nie jest w stanie aż tak zakwasić mocz, żeby znacząco zwiększyła się toksyczność leku. Stosowana 2-3 razy dziennie w dawce 200 mg z pewnością nam nie zaszkodzi.

Ja osobiście, zamiast witaminy C w kapsułkach, polecam picie dużych ilości wody z cytryną : ) Prócz zwiększonej skuteczności działania furaginy jest jeszcze jedna korzyść – bakterie „nie lubią” kwaśnego środowiska, więc nie rozwijają się tak dobrze w moczu o niskim pH. Warto zwrócić uwagę również na to, że producenci preparatów z furaginą zalecają przyjmowanie leku z wysokobiałkowym posiłkiem. Dlaczego ?? Bo białkowy posiłek powoduje zakwaszenie moczu 😉

ALE UWAGA !

Jest ZASADNICZA różnica między stosowaniem furaginy w leczeniu zakażenia układu moczowego (ZUM) przez 3-5 dni, a stosowaniem jej profilaktycznie np. w kamicy nerkowej czy wadach układu moczowego przez wiele miesięcy. W ZUM podawanie witaminy C (choć kamicę z wywiadu wykluczyć się powinno) na kilka dni w zwykłej dawce szkody zrobić nie powinno, inaczej w leczeniu przewlekłym, gdzie wzrasta ryzyko wytrącania złogów szczawianowych, zwłaszcza u osób z upośledzoną czynnością nerek. Wedy zaleca się stosowanie nie tylko magnezu który ma jakoby antagonizować wytrącanie złogów w układzie moczowym, ale i wit. B – complex z powodu neurotoksyczności furaginy przy dłuższym stosowaniu.

Tagged on:

4 thoughts on “Furagina i witamina C

  1. dorota

   Co prawda, leki i produkty spożywcze zobojętniające sok żołądkowy mogą spowodować zmniejszenie wchłanianie leku, jednak w przypadku furaginy istotniejsze jest pH środowiska w którym następuje WYDALANIE leku, a więc moczu, ponieważ to układ moczowy jest miejscem działania tego leku. Dlaczego tam? Ponieważ furagina w 85% wydalana jest przez nerki w postaci niezmienionej (niezmetabolizowanej).
   Pozdrawiam!

 1. pozdrawiam

  Dziękuję za odpowiedź. Moje zastanawianie się zaczęło się od tego, czy ma znaczenie, podczas stosowania Furaginy z wit. C, czy witamina C jest w wersji, która wchłania się w żołądku czy w jelicie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.