Magnez magnezowi nie równy…..

„Moda” na magnez sprawiła, że apteczne półki aż uginają się od ilości preparatów zawierających ten pierwiastek, a firmy farmaceutyczne prześcigają się w pomysłach, jak najskuteczniej zwrócić naszą uwagę właśnie na ich preparat. Producenci robią wszystko, by ich produkt wydawał nam się bardziej wartościowy niż jest w rzeczywistości. Jak zatem wybrać ten najbardziej odpowiedni ?? Przede wszystkim nie dokonywać wyboru na podstawie reklam w telewizji czy popularnych kolorowych gazetach a uważnie przeanalizować skład preparatu. Ale jak właściwie ocenić to, co najistotniejsze a nierzadko zapisane najmniejszą czcionką….?

rp_dsc_9157.jpg

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Szacuje się, że bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych a jego brak wywołuje min. niepokój i rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia uwagi i koncentracji, zmniejszoną odporność na stres, skurcze mięśni, drżenie i mrowienie rąk czy kołatanie serca. Zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wynosi 300-400 mg/dobę.

Oczywiście najlepszym źródłem magnezu jest pożywienie : ) Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy w szpinaku, pełnoziarnistym pieczywie, orzechach ziemnych, migdałach, pestkach słonecznika, gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej czy fasoli. Jednak w krajach wysokorozwiniętych podaż magnezu często jest niewystarczająca a złe nawyki żywieniowe dodatkowo ograniczają jego wchłanianie bądź zwiększają wydalanie. Mowa tu min. o: bogato tłuszczowej diecie, piciu dużych ilości kawy i mocnej herbaty, nadużywaniu alkoholu, częstym lub długotrwałym odchudzaniu czy diecie z dużą zawartością błonnika. Ponadto stres, okres wzmożonego wysiłki lub wzrostu, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, antybiotyków oraz leków uspokajających i nasennych są czynnikami które dodatkowo mogą prowadzić do niedoboru magnezu. Dlatego coraz częściej decydujemy się na suplementację tego pierwiastka. Obecnie na rynku jest ponad 100 preparatów z magnezem. Czy wszystkie są godne uwagi i polecenia? Czy cena zawsze idzie w parze z jakością?? Niestety nie….

Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu???

1. Czy produkt jest lekiem, czy suplementem diety.

O ile nad procesem produkcji i dystrybucji leków czuwają różne organy, to w przypadku suplementów diety nie ma takich wymogów. Aby wprowadzić na rynek nowy lek, producent musi przeprowadzić szereg badań nad jakością i trwałością produktu leczniczego, później produkt taki podlega niezależnej kontroli przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Suplementów diety nie obowiązują kontrole jakościowe nie mówiąc już o prowadzeniu badań trwałości. Niestety, w przypadku suplementów, żadna instytucja nie sprawdza, czy prezentowane na opakowaniach wartości, mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistym składem produktu…

2. Jaka jest zawartość jonów magnezu w jednej tabletce.

Zapotrzebowanie na magnez nie dotyczy całego związku chemicznego a jedynie jonów Mg2+. A więc w przypadku informacji „Jedna tabletka zawiera 1000 mg wodoroasparaginianu magnezu, co odpowiada 70 mg jonów magnezu Mg2+” tylko ta druga wartość jest dla nas istotna.

3. Jaki jest rodzaj soli magnezu.

Od tego zależy w jakim stopniu jony magnezu wchłoną się do naszego organizmu. Największą przyswajalność mają związki organiczne – cytrynian magnezu, mleczan magnezu i wodoroasparaginian magnezu. Ich budowa jest najbardziej zbliżona do związków obecnych w pożywieniu. Dość często stosowany tlenek magnezu jest jednym z najgorszych połączeń – wchłania się jedynie w 4-5%…. A więc, przyswojonego magnezu nie ma prawie w ogóle…

4. Dodatek witaminy B6.

Witamina B6 ułatwia wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego i jego transport do komórek organizmu, oraz wpływa na utrzymanie wewnątrzkomórkowych zapasów tego pierwiastka na odpowiednim poziomie.

5. Postać leku – tabletki dojelitowe.

Najlepsze wchłanianie magnezu następuje w jelicie cienkim. Tabletki dojelitowe posiadają specjalną otoczkę, która jest nierozpuszczalna w soku żołądkowym i chroni zawartość tabletki przed jego działaniem a magnez uwalniany jest dopiero w jelitach. Ważne, by tabletek dojelitowych nie rozgryzać ani dzielić.

Wpis ten ma pomóc w wyborze najlepszego preparatu z magnezem, gdyż różnorodność jest ogromna a nierzadko są to produkty małowartościowe. Starajmy się jednak jak najwięcej magnezu pozyskiwać z żywności – bez porównania, jest to najbardziej wartościowy i najlepiej przyswajalny magnez dostępny na rynku 😉

Zdjęcie pochodzi ze strony pinkcake 

Tagged on: ,

One thought on “Magnez magnezowi nie równy…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.