Leczysz się na nadciśnienie lub cukrzycę – uważaj na aspirynę.

Kwas acetylosalicylowy (ASA) znany pod nazwą Aspiryna lub Polopiryna, to jeden z najpopularniejszych i najstarszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na skalę przemysłową jest produkowany od 1897r. i z powodzeniem stosowany do dnia dzisiejszego przez miliony ludzi na świece. Po aspirynę najczęściej sięgamy w przypadku silnego bólu głowy, zębów, mięśni, stawów czy w nerwobólach. Pozwala ona również skutecznie obniżyć gorączkę w przebiegu grypy i przeziębienia.

Mimo ogromnej popularności oraz dostępności aspiryny bez recepty, nie należy jej nadużywać gdyż – jak każdy lek – wywołuje szereg działań niepożądanych. Należy również uważać na niebezpieczne połączenia aspiryny z niektórymi lekami na receptę. Jakimi??

1. Lekami przeciwcukrzycowymi – aspiryna nasila działanie tych leków, co może prowadzić do drastycznego spadku cukru we krwi i omdlenia.

2. Lekami na nadciśnienie – aspiryna osłabia działanie tych leków, co może spowodować wzrost ciśnienia krwi.

3. Lekami przeciwzakrzepowymi – aspiryna dodatkowo rozrzedza krew, co w przypadku np. skaleczenia może powodować wydłużenie czasu krwawienia i krwotok.

Jeśli leczysz się na nadciśnienie, cukrzycę lub chorobę zakrzepową, to w przypadku przeziębienia bezpieczniej będzie, jak sięgniesz po paracetamol.

4 thoughts on “Leczysz się na nadciśnienie lub cukrzycę – uważaj na aspirynę.

 1. Miki

  Tak czytam i mam taki komentarz : z jednej strony osłabiają /nasilają działanie niektórych leków ale wytyczne kardiologiczne odnośnie osób np. po zawale serca, po udarze mózgu, po TIA które mają nadciśnienie, cukrzycę zalecają bezwzględnie kwas acetylosalicylowy w dawce 75-150 mg raz dziennie do końca życia… dodatkowo ASA nie wpływa na wydłużenie czasu krwawienia/krzepnięcia w dawce 75 gram do 65 r.ż gdyż działa tylko antyagregacyjnie na płytki krwi..powyżej tych progów działa przeciwzakrzepowo.

  1. dorota

   Zgadzam się – w dawkach minimalnych (75-150 mg/dobę) kwas acetylosalicylowy zalecany jest jako profilaktyka zawału serca i udaru mózgu, ze względu na działanie antyagregacyjne. Pacjent przyjmuje go systematycznie, pod kontrolą lekarską, w małej dawce – a więc nie ma mowy, by drastycznie wpływał na działanie innych leków. Jednak powyższy wpis odnosi się do wyższych dawek aspiryny (500 mg) po którą sięgamy „na własną rękę” w przypadku bólu i gorączki.

 2. Miki

  z drugiej strony i u dzieci i u dorosłych którzy nie mają wskazań do „aspiryny” nie zalecam jej nigdy – np. podczas ospy wietrznej jej stosowanie może wywołać zesp. neurologiczny Rey’a. Gdy ktoś stosuje ją przewlekle powoduje wrzody żołądka dużo częściej niż nlpz jak np. ibuprofen (żródło – medycyny rodzinna – czasopismo)

  1. dorota

   Ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a (ostre stłuszczenie wątroby oraz zaburzenia neurologiczne) aspiryna jest przeciwwskazana u WSZYSTKICH dzieci poniżej 12 roku życia (a wg. niektórych autorów – nawet u dzieci poniżej 16 r.ż.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.