Przeciwgorączkowy mix …

Ten wpis dedykuję osobie, która doprowadza mnie do szewskiej pasji, jak tylko słyszę o jej sposobie leczenia (nie martw się Karol, nikomu nie powiem, że chodzi o Ciebie 😉 ).

Ja wiem, że gdy jesteśmy chorzy, mamy ochotę łyknąć na raz wszystkie leki jakie są w zasięgu ręki, by tylko móc, następnego dnia rano, obudzić się w pełnym zdrowiu i pełni sił. Ale odradzam… i przedstawiam możliwe skutki uboczne połączenia kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna) z paracetamolem (Apap) i ibuprofenem (Ibuprom, Ibum).

KWAS ACETYLOSALICYLOWY + PARACETAMOL = USZKODZENIE NEREK

KWAS ACETYLOSALICYLOWY + IBUPROFEN = USZKODZENIE BŁONY ŚLUZOWEJ ŻOŁĄDKA, WRZODY

Kwas acetylosalicylowy i ibuprofen należą do tej samej grupy leków – niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Musimy pamiętać, że w przypadku NLPZ istnieje coś takiego jak „punkt pułapowy”. Po przekroczeniu tego punktu, zwiększanie dawek nie powoduje już wzmocnienia siły działania leków, a jedynie wzrost ich toksyczności.

DSC_9432 - Kopia

5 thoughts on “Przeciwgorączkowy mix …

 1. przeciwgoraczkowykarol

  Droga Pani redaktorko, świetna blogerko a jeszcze lepsza farmaceutko,
  mój sposób, który został ukazany w jakże negatywnym świetle w kontekście skutków jego działania na nasze zdrowie jest zapewne zgodny z Pani stawianą diagnozą, lecz jednocześnie jest niezwykle skutecznym sposobem. Jedynym skutecznym, który pozwala postawić mnie w 1 dzień na nogi :) więc ja osobiście doradzam każdemu ten sposób.
  P.S.
  Dziękuję za dedykację i dobre rady i jednocześnie zapewniam, iż moje nerki i błona śluzowa żołądkowa mają się świetnie i także pozdrawiają :)))

 2. hecrai

  Jako, że połącznie kwasy acetylosalicylowego i ibuprofenu (max w dawce 1g+0,4g) jest jedynym znanym mi sposobem na migrenę (obok ketonalu którego unikam) – jaką dawkę poleciłaby Pani jako optymalną?

  Także dołączam się do twierdzenia, że pisze Pani świetnego bloga 😉

  1. dorota

   1g kwasu acetylosalicylowego i 0,4g ibuprofenu to dawki maksymalne dla tych leków i nie zalecałabym stosowania ich łącznie w takich ilościach :( Tak jak wcześniej pisałam, należą do tej samej grupy leków i zwiększanie dawek nieznacznie poprawia siłę działania, natomiast drastycznie rośnie toksyczność :(
   Wg literatury, w przypadku bólów migrenowych, skutecznym połączeniem może być kwas acetylosalicylowy (1g) z paracetamolem i kofeiną (500 + 65 mg). W tym połączeniu mamy różne mechanizmy działania.
   Pozdrawiam : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.