10 FAKTÓW które MUSISZ znać na temat ellaOne

Same suche fakty, obdarte z mojej subiektywnej opinii. Przynajmniej tak się starałam, bo moim celem było przekazanie informacji a nie ocenianie. Zależy mi na tym, by kobiety wiedziały co łykają, moje prywatne zdanie nie jest tu tak istotne. Celowo nie używałam słowa „lek”, ponieważ z definicji, lek jest substancją która ma LECZYĆ, co w przypadku pigułki „dzień po” byłoby nieścisłością.

EllaOne

 

1. Stosuj TYLKO w nagłych przypadkach !!!

Jest to jedynie antykoncepcja awaryjna!! Pod żadnym pozorem nie wolno jej traktować jako stałą metodę antykoncepcji.

 

2. Maksymalnie 2 tabletki w jednym cyklu !!

Co absolutnie nie oznacza, że można stosować 2 tabletki w każdym cyklu!! 1 tabletka to prawdziwa bomba hormonalna, która może rozregulować cykl na wiele miesięcy !! Co więcej – przy częstym stosowaniu może w konsekwencji stwarzać problemy z zajściem w ciążę, a nawet przyspieszyć przekwitanie.

 

3. Im szybciej zażyta, tym skuteczniejsza… 

Tabletkę należy zastosować jak najprędzej, maksymlanie 5dni (120 godzin) po stosunku. Im szybciej zażyta, tym efektywniejsza..

 

4. (…) ale NIE ZAWSZE skuteczna !!

Na 100 kobiet, które zastosują ellaOne w przybliżeniu dwie zajdą w ciążę. Jeśli tabletka zażyta jest w ciągu doby od stosunku, szansa zajścia w ciążę wynosi 0,9%. W piątej dobie szansa wzrasta do 2,1%. (Dla porównania: szansa na zajście w ciążę bez żadnego zabezpieczenia to 5,5%).

 

5. Nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową !!

Przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy. Lek ellaOne nie zapewnia ochrony przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

6. Może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów !!

Tabletka wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po przyjęciu leku często występują zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

 

7. Ziołowe leki uspokajające oraz tabletki „na zgagę” zmniejszają skuteczność ellaOne

W przypadku leków uspokajających mowa o zielu dziurawca (Hypericum perforatum) oraz ziołowych tabletkach które go zawierają. Uwaga też na omeprazol, który bardzo często zalecany jest przy refluksie, zgadze i nadkwasocie.

 

8. Cierpisz na astmę – zapomnij o ellaOne !

Nie zaleca się stosowania ellaOne u kobiet cierpiących na astmę, leczonych poprzez doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów (ponieważ może spowodować atak astmy).

 

9. Nawet u co 10 kobiety mogą wystąpić wymioty !!

Częstym działaniem niepożądanym są bóle brzucha, mdłości i wymioty. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3 godzin od momentu przyjęcia tabletki, należałoby przyjąć kolejną dawkę.

 

10. Środek wczesnoporonny czy nie ?? Punk widzenia zależy od „sposobu myślenia”…

Na ulotce ellaOne czytamy, że tabletka nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia ciąża zaczyna się w momencie zagnieżdżenia się zarodka. Niemniej jednak, dla osób które uważają, że nowe życie powstaje w momencie zapłodnienia, preparat ten uważany jest za środek wczesnoporonny. Dlaczego ???? Przyjrzyjmy się mechanizmowi działania..

A mechanizm działania zależy od tego, w którym momencie cyklu kobiety doszło do współżycia

* Jeżeli do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym, tabletka hamuje/opóźnia owulację

* Jeżeli współżycie było w okresie okołoowulacyjnym (czyli potencjalnie mogło dojść do poczęcia), to tabletka utrudnia implantację zarodka w ścianie macicy.

* Jeżeli do współżycia doszło po owulacji, czyli w okresie niepłodnym, to tabletka nie będzie miała żadnego działania.

 

Każdy ma własny rozum, każdy ma własne sumienie. Nikomu nie polecam, nikomu nie odradzam. Przedstawiam fakty, a wybór pozostawiam Wam.

Tagged on:

11 thoughts on “10 FAKTÓW które MUSISZ znać na temat ellaOne

 1. nareszcie

  Bardzo przyjemnie jest przeczytać nawet krótki artykuł w tym temacie operujący na faktach a nie poglądach. gratuluję podejścia 😀

 2. Etam

  na mnie tabletka nie zadzialala a zazylam ją 2h po stosunku, miałam dni niepłodne i wcześniej długo długo nie uprawiałam seksu moje miesiączki były zawsze bardzo regularne a teraz jestem w 5 tygodniu ciąży z facetem który nie chce tego dziecka…

  1. dorota Post author

   Tak jak pisałam, pigułka nie zawsze jest skuteczna, zależy w jakim okresie cyklu Pani była, widocznie krótko po owulacji…
   Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podaje, że od momentu nadania preparatowi ellaOne statusu OTC odnotowano 568 ciąż, do których doszło, mimo że kobiety przyjęły lek…

  2. inka

   mam nadzieję, że pani nie uległa naciskom partnera, który zapewne bardzo naciskał na zabieg, niech mi pani wierzy, mało który facet jest gotowy na bycie ojcem, zawsze nie jest ten moment, albo za młody albo za stary, z reguły każdy jest wygodny, lubi się wyspać, moc wyjść kiedy tylko chce, a dziecko traktuje jak niepotrzebny balast, wypadek przy pracy… Zawsze to nasza, kobieca, wina, że się nie zabezpieczamy, później pretensje, wyrzuty, oskarżenia i naciski, nieliczenie się z naszymi emocjami, instynktem, miłością, obawami i całą paletą uczuć. A dziecko jest już, czy się nam podoba, czy nie, tylko go nie widać, ale jest.Niestety, wiem coś o tym, i to dużo, z własnego życiowego doświadczenia. Jedno, co mogę tu pani doradzić, to tylko tyle, żeby pani chodziła z wysoko podniesioną głową, nie zabiegała o niego, żyła tylko dniem dzisiejszym bez zamartwiania się na zapas, a wszystko się ułoży, choć być może teraz wygląda tragicznie i beznadziejnie. Każde dziecko to dar i niech tak pani myśli. Jeśli pani chce, możemy przez administratora strony skontaktować się za pomocą e-maila, mnie ktoś bardzo pomógł rozmową w podobnej życiowej sytuacji, mogę teraz spłacić dług, jeśli pani chce, obcemu łatwiej coś powiedzieć.

 3. karolina

  Witam mam pytanie jeśli kobieta przynjmnie załóżmy 3 miesiące pod rząd taką tabletke nie znosiła źle jej przyjęcia czy też nie odniosła żadnych skutków ubocznych to może to mieć wpływ na następne miesiące brak owulacji np czy coś takiego?

 4. Matka Polka

  Ja jestem widocznie 569 szczęśliwa konsumentka ellaone. Zarzylam ja 12 godzin po stosunku a teraz jestem w 37 tyg. ciąży której mój partner nie chciał . Nie ma nic gorszego dla kobiety niż usłyszeć coś podobnego z ust faceta która korzysta z Twojego krocza i mówi jak cię mocno kocha, tym bardziej gdyś już z Tobą 2 dzieci o jesteście od 13 lat w zwiazku.. Traumy jakie przechodziłam w tej ciąży u nie jednej kobiety doprowadziły by do poronienia. Ja dziękuje Bogu ze nad nami czuwa i czekam na moje malenstwo

 5. Zmartwiona

  Witam ,
  Miesiączkę w sierpniu miałam od 10 sierpnia , współżyłam 28.08 , tabletkę Ellaone wzięłam 31.08.Miesiaczka przyszła o czasie 11.09.Nie miałam żadnych dolegliwości .21.09 współżyłam z mężczyzna bez zabezpieczenia ( stosunek przerywany)29-30.09 nastąpiło jednak nie wielkie krwawienie .Miesiaczka w mc październiku nie wystąpiła .Od 20.10 mam nie wielkie upały brązowe .Czy to skutki uboczne ellaone ? Wyreguluje mi sie miesiączka ?

  1. dorota Post author

   Ellaone może zaburzyć cykl na wiele miesięcy, jednak powinien od wrócić do normy. Jeśli chodzi o upławy to zachęcam, by wybrała się Pani do lekarza, mogą być wynikiem zakażenia bakteryjnego/grzybiczego. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.