Co trzeba wiedzieć przyjmując antybiotyki

Pamiętaj – nigdy nie bierz antybiotyków na własną rękę. Dość częstym zjawiskiem jest leczenie się „resztkami” antybiotyków, które pozostały po wcześniejszej terapii – jest to nieodpowiedzialne z kilku powodów…. 

Po pierwsze – bez badania lekarskiego nie wiemy, czy choroba jest wywołana infekcją wirusową czy bakteryjną (antybiotyki nie działają na wirusy!!!) a więc niepotrzebnie zażyty antybiotyk w ogóle nie pomoże a jedynie narazi nas na wystąpienie jego działań niepożądanych. Po drugie – aby antybiotykoterapia była skuteczna, powinna trwać kilka dni a lek musi być przyjmowany w odpowiedniej dawce i we właściwym schemacie leczenia. To ustalić może jedynie lekarz na podstawie przeprowadzonego badania.

Jeśli jednak po wizycie lekarskiej wyjdziemy z gabinetu z receptą na antybiotyk, w trakcie jego stosowania należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Probiotic for antibiotic

– antybiotyki zabijają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te, które naturalnie bytują w naszym organizmie. Pozbawienie nas tych „dobroczynnych” bakterii może skutkować wystąpieniem takich objawów jak: biegunki, stan zapalny jelit; czy przyczynić się do rozwoju grzybicy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom.

– nie wolno przerywać kuracji po ustąpieniu objawów. Leczenie należy zastosować do końca ponieważ przerwanie kuracji może skutkować nawrotem choroby, a co gorsza – nabyciem przez bakterię oporności na stosowany antybiotyk.

– bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyku w odpowiednim schemacie. Jeśli lekarz zaleca przyjmowanie leku 2 razy dziennie, należy każdą kolejną dawkę przyjmować co 12 h, jeśli 3 x dziennie – co 8 h. Wówczas stężenie leku we krwi będzie cały czas na odpowiednim – terapeutycznym – poziomie.

– gdy dawka leku zostanie pominięta, nigdy nie wolno przyjmować podwójnej porcji – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

– posiłek (zwłaszcza bogaty w węglowodany) zmniejsza przyswajanie substancji zawartej w leku, dlatego najbezpieczniej przyjmować antybiotyki 1h przed lub 2h po posiłku.

– antybiotyków nie należy popijać mlekiem ani sokami owocowymi. Zawarte w mleku jony wapnia łączą się z niektórymi antybiotykami tworząc nierozpuszczalne związki, które nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego, co może zmniejszyć skuteczność terapii nawet o 50%. Nie trzeba całkowicie rezygnować z nabiału, trzeba jednak pamiętać, by antybiotyk spożyć 2 h przed lub po mlecznym posiłku.

 na czas przyjmowania antybiotyku należy odstawić preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka, ponieważ wiążą się nawzajem i nie są wchłaniane z żołądka. Przeciwwskazane jest także stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm.

– niektóre antybiotyki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, zaleca się zatem stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

– w przypadku antybiotyków dla dzieci – po przygotowaniu zawiesiny (proszek należy rozpuścić w przegotowanej i ostudzonej wodzie, napełnionej do poziomu zaznaczonego kreską) lek należy przechowywać w lodówce.

One thought on “Co trzeba wiedzieć przyjmując antybiotyki

  1. leki-opinie.pl

    „czas przyjmowania antybiotyku należy odstawić preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka” – taki panteprazol chyba można stosować z antybiotykami? Na innym portalu słyszałem potwierdzającą opinię. Przy okazji podsuwam ciekawy temat odnośnie leków na zgagę czy refluks 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.